Kinderen leren met geld om te gaan

Laatst postte ik een vraag op Twitter: zou het niet goed zijn als kinderen leren met geld om te gaan?

Het lijkt toch echt een onschuldige, voor de hand liggende, alledaagse vraag. Maar ik stel hem wel met opzet want ik merk dat dit in scholen nauwelijks aan de orde komt. Goed. We wachten af. En ja hoor, binnen 5 minuten kwam de standaard-reactie die ik al had verwacht maar waar ik eigenlijk niet op hoopte:

“Is dat niet iets voor de ouders?”
Gaan we weer. Hokjesmentaliteit. Op school zijn we met abstract rekenen bezig. Dat noemen ze methodegebonden onderwijs. Ojee. Dat is natuurlijk véél belangrijker dan gewoon uitrekenen hoeveel je weekbudget is, stel je voor. Rekenen is immers noodzakelijk om binnen het onderwijsgebouw hogerop te komen!
Wiskunde is heilig
We hebben een onderwijscultuur geschapen waarin het abstracte rekenen heilig is. Waarom? Omdat wiskunde heilig is. Voor wiskunde heb je abstract rekenen nodig. Overigens blijkt, tegen de gangbare redenering in, dat wiskundige professoren merkwaardig genoeg een grondige hekel blijken te hebben aan rekenen. Maar dat maar even terzijde dan.
Hup, over de muur
Doodnormale, alledaagse vaardigheden zoals met geld omgaan… tja daar vindt het onderwijs van dat het bij de ouders thuishoort. Hupsakee. Over het muurtje maar weer. Laten we de andere kant eens bekijken. Het gemiddelde gezin. Wordt daar bewust met geld omgegaan? Ik geloof er niks van. Welke eerbiedzame Nederlander weet hoeveel hij aan het huishouden spendeert? Wie kan aangeven hoeveel de autokosten eigenlijk zijn per maand? Belasting, verzekering, onderhoud, afschrijving, brandstof. Ik denk zo maar even minder dan 25%.

Als volwassenen uit gaan winkelen (is onze favoriete hobby), weten ze dan hoeveel ze te besteden hebben? Eerder nog, weten ze wat ze eigenlijk willen gaan kopen?
I rest my case.
Is het niet veel relevanter om onze kinderen échte levensvaardigheden aan te leren?
En daarbij én de school én de ouders intensief samen te laten werken?
Lijkt me een goede zaak.
Ik ben benieuwd naar jullie reacties.

About Lex Hupe

Onderwijsprikkelaar Innovatieve Leermiddelen Inspiratiedagen
This entry was posted in Education 2.0. Bookmark the permalink.

5 Responses to Kinderen leren met geld om te gaan

  1. Lex says:

    Ik heb zelf een film gemaakt over groepsdoorbrekend rekenen. Op deze school was dat een flinke verandering. Wat me verder opviel, was dat alledaagse vaardigheden zoals klokkijken, reistijden, weten wanneer het TV-programma begint etc. als minder werden aangemerkt dan het abstracte rekenen. Dat laatste werd het “methodegebonden rekenen” genoemd. Maar het is gewoon abstract rekenen: 10-4=6.
    Die alledaagse vaardigheden, dat leerde je dan aan de kinderen die zich het abstracte rekenen maar lastig eigen maakten.
    [[Even terzijde: Hier zit een impliciete hiërarchie in: als je abstract kunt rekenen kun je DUS ook het alledaagse rekenen gemakkelijk doen. Wie heeft dit verband ooit getest?]]
    Dergelijk abstract denken is voor de meeste kinderen heel moeilijk, omdat…. u raadt het al …. het niet concreet is.
    De film: http://www.youtube.com/watch?v=TquzW834VaY

  2. Dag Lex,
    Het is naar mijn mening de taak idd van ouders én school. Maar zo zijn er natuurlijk meer voorbeeldenn te noemen… Feit is dat er veel materiaal beschikbaar is dat én op school én thuis bruikbaar en beschikbaar is. Kijk bijvoorbeeld op http://www.wijzeringeldzaken.nl/onderwijs/leermiddelen/leermiddelen-po.aspx
    Maar het is dus aan de school én aan de ouders om hiervan eventueel gebruik te maken en ermee aan de slag te gaan. Dus de wil moet er zijn, de tijd en hoe toepasselijk: het geld wanneer het materiaal niet kosteloos is :-)

    Overigens is Omgaan met geld een thema dat in de onderbouw van het VO in het vak verzorging aan de orde komt. Maar ik ben het met je eens: het onderwerp moet al eerder aan de orde gesteld worden. Al is het alleen maar om te beseffen hoe duur of goedkoop het gebruik van telefoon kan zijn ;-)

  3. jaaosift says:

    Voor MBO is er Burgerschap, met daarin economische competenties. Het is van groot belang dat mensen leren omgaan met geld, met schulden en met inkomen en uitgaven. Er zijn te veel mensen in grote financiële problemen.

  4. Lex says:

    Het is nu de Week van het Geld. Website: http://www.weekvanhetgeld.nl/

  5. Lex Hupe says:

    Blog waarin treffend het verschil tussen realistisch en abstract rekenen wordt beschreven. Als je een taart in 256 stukjes deelt dan krijg je… kruimels!
    http://www.kindertalenten.nl/realistisch-rekenen/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>